A hüvelyesek jövőjéről a globális és regionális agrár-élelmiszeripari rendszerek tekintetében
Az élelmiszer-, talaj- és vízrendszerek a jövőben aggasztó kihívásokkal néznek szembe, és az ezeket a kihívásokat vizsgáló kutatások száma gyorsan növekszik. Ez a jegyzet a CGIAR Foresight Initiative által kidolgozott sorozat része, amely összefoglalja, hogy mit tudunk ma az élelmezési rendszerek különböző aspektusainak jövőjéről. E jegyzetek célja, hogy gyors referenciaként szolgáljanak, további információkhoz vezessenek, és segítsenek a jövőbeli kutatások és döntések irányításában.
Írta: Sika Gbegbelegbe (IITA), Wupe Msukwa (IITA), Swamikannu Nedumaran (ICRISAT) és Arega Alene (IITA).
Kulcsfontosságú megállapítások
- Az alacsony és közepes jövedelmű országok a világ hüvelyestermelésének mintegy 55%-át adják. A globális termelés közel fele (48%) 16 alacsony és alsó-közepes jövedelmű országban, Dél-Ázsia és Afrika Szaharától délre fekvő szárazföldi területein folyik.
- A hüvelyesek iránti kereslet és a kínálat közötti szakadék Dél-Ázsiában növekszik.
- A hüvelyesekkel kapcsolatos legújabb prognosztikai tanulmányok többsége az éghajlatváltozás hatásaira, az alkalmazkodásra és az annak mérséklésére összpontosított.
- Az egyes hüvelyes növényekre vonatkozó jövőbeli prognosztikai tanulmányoknak
azokat a régiókat kell célba venniük, ahol ezek a hüvelyesek fontos szerepet játszanak az emberi táplálkozásban.
- A hüvelyesek kereskedelmét elő kell mozdítani a dél-ázsiai szárazföldeket és a Szaharától délre fekvő afrikai országokat magában foglaló országok között.