A hüvelyesek kedvező hatásai a mezőgazdaság fenntarthatóságára I. rész
Rövid áttekintés
Az élelmiszerbiztonság, az éghajlatváltozás kockázatának csökkentése és a növekvő energiaigény kielégítése egyre nagyobb kihívást fog jelenteni az elkövetkezendő években. A fenntartható termelés ezért mind a mezőgazdaságban, mind az élelmiszeriparban központi szerepet kap. A hüvelyes növények fontos szerepet játszhatnak ebben az összefüggésben, mivel a fenntarthatósági elvekkel összhangban több mindennek megfelelnek.
Amellett, hogy a hüvelyesek a kiváló minőségű élelmiszerek és takarmányok alapvető, globális forrásaként szolgálnak, a hüvelyesek hozzájárulnak az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentéséhez, mivel területegységenként 5-7-szer kevesebb üvegházhatású gázt bocsátanak ki, mint más növényi kultúrák: lehetővé teszik a szén megkötését a talajban, amelynek becsült értéke 7,21 g/kg DM, 23,6 versus 21,8 g C/kg évente; és a N-trágyázás csökkentésének köszönhetően megtakarítást eredményez a rendszerben felhasznált fosszilis energiában, ami 277 kg/ha CO2-mennyiségnek felel meg évente.
A hüvelyesek versenyképes növények is lehetnek, a környezeti hatásuknak és a társadalmigazdasági előnyeinek köszönhetően bevezethetőek a modern termesztési rendszerekbe a termesztett növények biodiverzitásának növelése és a külső inputok használatának csökkentése céljából. Jól teljesítenek a természetmegőrzési (konzervációs) rendszerekben, a fejlődő országokban nagyon fontos szerepe van a vetésközi rendszerekben, valamint az alacsony ráfordítású és alacsony hozamú gazdálkodási rendszerekben is. A hüvelyesek megkötik a légköri nitrogént, jó minőségű szerves anyagot szabadítanak fel a talajban, és elősegítik a talaj tápanyagkörforgását és vízvisszatartását.