A világ takarmányelőállítása folyamatosan növekszik az Alltech Feed Survey szerint
2018.április 19.
Sandra Cowherd, Agripulse
Amikor leülünk egy tányér csirke, sertés vagy marhahúsból készült étel mellé, valószínűleg nem jutnak eszünkbe az amerikai szójatermesztők. Pedig a világ nagy részén az állattenyésztés az amerikai szójából készült magas minőségű takarmányra épül. Valójában, az USA a világ legnagyobb szójabab termesztője, az általuk megtermelt mennyiség 97 %-ából takarmány készül. Ahogy nő a világ élelmiszerfogyasztása, vagyis több húst eszünk, az amerikai szója készen áll az igények kielégítésére.
Az előállított takarmány mennyisége meghaladta az 1 milliárd tonnát 2 egymást követő naptári évben, az Alltech Feed Survey 2018-as felmérése szerint. Nemzetközi szinten, 2017-ben 1,07 milliárd tonna takarmányt állítottak elő, 2,6 %-kal meghaladva a 2016-os mennyiséget. A 430 milliárd USD termelési értéket előállító takarmány ipar volumene az elmúlt évben 13 %-kal nőtt, átlagosan évente 2,5%-kal. Ez a tényleges növekedés a hús-, tej- és tojásfogyasztás emelkedésének köszönhető.
Az Alltech hetedik éves jelentése 144 ország és több mint 30.000 takarmánykeverő adatait dolgozza fel. Az eredmények azt mutatják, hogy Kína és az USA maradt a két vezető ország, előállítva a takarmányszükséglet egyharmadát, továbbá ez a jelentős növekedés a sertés, broiler és tejelő marha takarmányozásához és az európai, valamint az ázsiai – csendes-óceáni régiókhoz köthető.
Az Alltech tanulmány összeszedte 2017. év utolsó negyedévében előállított takarmányok összetételét és árait, a helyi takarmányos szövetségek közreműködésével. Céljuk az volt, hogy ez a felmérés információforrásként szolgáljon szakpolitikusok, döntéshozók és a részvényesek számára.
2017-ben a hét legnagyobb takarmánygyártó ország Kína, USA, Brazília, Oroszország, Mexikó, India és Spanyolország voltak. Ezek az országok rendelkeznek a világ takarmánykeverő üzemeinek több, mint a felével és adják az összes gyártás több, mint 50 %-át.
Észak-Amerika állítja elő a szarvasmarha takarmány egyharmadát, ötször annyit, mint a második legtöbbet előállító. USA és Kanada a két legnagyobb lótakarmánygyártó ország. Észak-Amerikában a takarmányárak alacsonyabbak más régiókhoz hasonlítva.
Latin-Amerikában a vezető takarmány-előállító ország továbbra is Brazília, világszinten a harmadik. Brazília, Mexikó es Argentína a régió háromnegyedét termeli. Mexikó a szarvasmarha- és tojótakarmány termelésben vezeti a régiót. Ez a régió produkálta a harmadik legnagyobb növekedést az elmúlt öt évben, elsősorban a hal-, ló- és kisállat-takarmányozás tekintetében.
Holtversenyben az ázsiai és csendes-óceáni térséggel a leggyorsabban fejlődő régió Európa, amely 3 %-os növekedést produkált, köszönhetően a sertés, broiler és haltakarmány-gyártásnak. A régióban Oroszország vezet 37,6 millió tonna előállított takarmánnyal (2017), világviszonylatban az országok között a hetedik helyről a negyedik helyre jött fel. Oroszország növelte az előirányzott sertéstakarmány gyártási mennyiségét is. Növelte a broiler baromfi takarmánytermelését 3 %-kal, de Ukrajna, Románia, UK, és Belgium is növelte számait, hozzájárulva ezzel az európai növekedéshez.
Az ázsiai, csendes-óceáni térség a világ takarmány előállításának több, mint 35 %-át teszi ki. Kína maradt az első számú ország a maga 186,86 millió tonnájával, kis visszaeséssel a korábbi évhez képest. A régió 3%-kal növelte termelését 2017-ben, köszönhetően többnyire a sertés- és kisállat-takarmánytermelés növekedésének. A fejlődéshez hozzájárult még India 7 %-os, Thaiföld pedig 8%-os növekedéssel. Vietnám 4%-kal növelte termelését, a régió második legnagyobb sertés és haltakarmány-előállítója a térségben. A világ haltakarmány mennyiségének 70%-át és tojótakarmány mennyiségének 44%-át az ázsiai, csendes-óceáni térség állítja elő.
Afrika maradt a legdinamikusabban fejlődő régió a tejelő marha és a broiler takarmány előállítás tekintetében. Az elmúlt 5 év közel 30%-os regionális átlagnövekedésével maga mögött, 2017-ben ez a növekedés elmaradt. A sertés, tejelő marha, tojó és broiler takarmánytermelése nőtt, de a húsmarha- és haltakarmány termelésében csökkenés következett be. Átlagosan Afrika a legdrágább régió sertés, tojó és broiler takarmányozásban. Kisebb országok, mint Botswana és Mozambik vezetnek a sertés-, tejelő marha-, tojó- és broiler–takarmány előállításban. A húsmarha takarmányozás csökkenését jól tükrözi például Zambia és Marokkó tavalyi eredménye. Míg sok afrikai ország haltakarmány előállítása kissé növekedett, a régióé összességében csökkent az egyiptomi eredmények miatt, amelyet most már Nigéria is felülmúlt.
A baromfitenyésztésen belül a broiler takarmány termelés minden régióban emelkedett. A legnagyobb növekedést Afrika produkálta 10%-kal, ezt követte Európa 7%-kal. Románia, Oroszország és Ukrajna stabil fejlődést mutatnak, hozzájárulva Európa összes növekedéséhez, míg Afrika növekedése elsősorban Egyiptomnak, Ugandának és Mozambiknak köszönhető.
2017-ben Kína és Oroszország vezet a sertés takarmány termelésben. Több kisebb afrikai ország, kiemelten Kenya, Tanzánia, Mozambik, Uganda és Namíbia szintén növekedést mutat.
A világ tejelő marha takarmány előállítása minden régióban növekedett. Európáé, mint világvezető a tejtermék előállításban, átlagosan 2% körül nőtt. Afrika fejlődött a legnagyobbat, 10%-os növekedéssel, olyan országoknak köszönhetően, mint Dél-Afrika, Marokkó és Zimbabwe.
A húsmarha előállítása világszinten körülbelül 1%-kal csökkent, elsősorban Latin-Amerikában, Afrikában és Európában. Ez a folyamat általánosan érzékelhető már egy ideje, mivel egyre több fogyasztó fordul a fehér hús, mint például a csirke, a sertés és a hal felé.
Általánosságban elmondható, hogy a takarmány előállítás enyhe növekedést mutatott, legfőképp Európában és az ázsiai, csendes-óceáni térségben. Kína 5%-os csökkenést produkált 2016-ban és 2017-ben, ami a takarmányozási gyakorlatot/eljárást és az élelmiszerbiztonságot célzó kormányzati beavatkozásoknak (pl.: az antibiotikumok felhasználására vonatkozó adminisztrációs előírások szigorítása) köszönhető. Brazília, Chile és Peru vezet Latin-Amerikában a termelés növekedésben, mint ahogy Irán vezet a Közel-Keleten. A haltakarmány gyártásának legfőbb mozgatója a ponty, azt követi a garnélarák és a tilápia. A harcsa, a lazac és a pisztráng szintén fontos, bár kisebb jelentőséggel bír haltakarmány előállítás szempontjából.
A kisállat takarmány szektornak erős éve volt az összes régióban. Ázsiai, Csendes-óceáni térség kisállat takarmány termelése 13%-kal emelkedett, amihez elsősorban Kína, Thaiföld és Tajvan járult hozzá. Európa növekedése 17%-os, Oroszország, Csehország, Románia, Lengyelország és Magyarország 580.000 tonnás többletével. Uruguay, Ecuador, El Salvador és Argentína gyakorlatilag az egész latin-amerikai kisállat takarmány termelés növekedését reprezentálja, összességében 725.000 tonna többlet termeléssel.
(forrás: USSOY)