Az EFSA nem állapított meg kritikus problémákat a glifozáttal kapcsolatban
Az EFSA (Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság) a glifozát vizsgálata során nem állapított meg kritikus problémákat, azonban van néhány adathiányos terület. Lehet, hogy a vitatott gyomirtószer, a glifozát 2023 utáni engedélyezése közelebb került?
A glifozát humán és állati egészségre, valamint a környezetre gyakorolt hatásának értékelése során az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság által közzétett nyilatkozatban nem szerepelt olyan kritikus negatívum, amely az engedély megújításának útjában állna. Ezt az EFSA csütörtök reggel az olaszországi Pármában tette közzé.
Az összegzésében az EFSA azonban rámutat néhány olyan információhiányra és felmerülő kérdésre, amelyeket nem tudtak egyértelműen tisztázni. „Ezeket az Európai Bizottságnak és az uniós tagállamoknak az engedély megújításának következő szakaszában figyelembe kell venniük” – áll a sajtóközleményben.
Az uniós hatóságok: a glifozát nem rákkeltő
Az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) már a tavalyi évben elvégzett egy veszélyességi értékelést a glifozátra vonatkozóan. Az ECHA arra a következtetésre jutott, hogy a tudományos kritériumok nem adottak ahhoz, hogy a glifozátot rákkeltőnek, mutagén hatásúnak, vagy reprodukcióra károsnak minősítsék.
Milyen kérdések állnak még nyitva?
A következő kérdésköröket az EFSA még nem tudta tisztázni: a glifozátban lévő szennyezőanyagok jelenléte, a táplálkozási kockázat a fogyasztók esetében és a vízi növényeket érintő rizikók.
A szakértők megjegyezték, hogy a glifozát biológiai sokféleséggel kapcsolatos kockázata több tényezőtől függ. Az ökotoxikológia, úgymint a környezetre és az élő organizmusokra gyakorolt hatás vonatkozásában megállapításra került, hogy a 23 felhasználási módból 12 esetében magas a hosszú távú kockázat az emlősökre nézve – áll az EFSA közleményében.
Hogyan tovább?
Az EFSA szerdán küldte el a glifozát kockázatértékeléséről szóló tanulmányát az Európai Bizottságnak és a tagállamoknak. Ez jelenti a döntés alapját, hogy a glifozát a továbbiakban szerepeljen-e az engedélyezett növényvédőszerek uniós listáján.
Szabad utat azonban ez sem jelent az engedélyezéshez. A döntés az Európai Bizottságon és a tagállamokon múlik. Ennek során nem kötelesek figyelembe venni az EFSA megállapításait.