Növekvő étvágy az amerikai szója iránt: John Baize közgazdász a világkereslet hajtóerőiről
Érdekes interjú készült az Amerikai Szójabab Export Tanács szerkesztésében. Jen Del Carmen, kommunikációs konzultáns John Baizet, a John Baize és Társai cég elnökét kérdezte a szójapiac aktualitásairól, aki évtizedek óta kutatója és tanácsadója az amerikai árupiacnak. A szakember a világ export trendjeit elemezve azt vallja, hogy az amerikai szója iránti kereslet erős és a jövőben is erős marad. A beszélgetés azt a kérdéskört veszi górcső alá, hogy miért bízhatnak meg a nemzetközi vásárlók az amerikai szójababban, a szója alapú takarmányokban és a szójabab olajban.
Economics / 2018. április 14.
Jen Del Carmen, Kommunikációs Konzultáns, USSEC (Amerikai Szójabab Export Tanács)
John Baize, a John Baize és Társai cég elnöke, évtizedek óta kutatója és tanácsadója az amerikai árupiacnak. A világ export trendjeit elemezve azt vallja, hogy az amerikai szója iránti kereslet erős és a jövőben is erős marad. USSEC-val beszélgetett annak okairól, miért bízhatnak meg a nemzetközi vásárlók az amerikai szójababban, a szója alapú takarmányokban és a szójabab olajban.
USSEC: Beszéljen egy kicsit az amerikai szója iparban eltöltött munkájáról!
J.B.: 1979-ben kezdtem el dolgozni az American Soybean Association-nél, a Washington D.C. iroda vezetőjeként. Akkoriban azzal büszkélkedtünk, hogy 2,2 millió véka volt az amerikai termés, ami jóval több volt, mint bármikor korábban. Rekordtermés volt abban az évben: 32,2 véka holdanként. Most, 38 évvel később 4,2-4,4 milliárd véka szójababot termesztünk. Tavaly az átlagtermésünk 52,1 véka volt holdanként. Az iparág félelmetes növekedést produkált. Ez az eredmény meglehetősen bámulatos, ha például figyelembe vesszük az igencsak agresszív Brazíliát vagy Argentínát.
USSEC: Mi a felhasználási területe a szójának szerte a világban?
J.B.: A szója alapú takarmányokat elsősorban állati fehérje előállítására használják. Sertés, baromfi, tenyésztett hal, tejelő tehén; a hús (állati fehérje) iránti kereslet növekedése fontos mozgatórugó és a világban az egy főre jutó jövedelem növekedésének a függvénye. A szójaolaj egy magas minőségű olaj az egész világon, de ugyanakkor kulcsfontosságú alapanyaga a biodízel gyártásnak. A húsfogyasztás és a szója humán fogyasztása, valamint a biodízel az ösztönző erők. Mindezeket befolyásolja az, hogy mennyit költenek az emberek. Amikor szegények és többet kezdenek keresni, elsőként megpróbálnak az étrendjük minőségén javítani – és ez szója alapú takarmányt igényel.
USSEC: Milyen hangsúlyt fektet az amerikai szójatermesztés az exportra?
J.B.: Az amerikai szójatermesztés ezt csaknem a kezdetektől top prioritásként kezelte. Hamar felismerték, hogy lehetőségük van többet termelni, mint amennyit a hazai piac felvesz. Az ár, amit a termelők kapnak a szójájukért, annak függvénye, hogy mekkora a készlet a piaci év végére (következő betakarítás előtt). Ha nagy a készlet, az árak alacsonyak. Így erősen koncentráltak az exportra és ez a legfőbb célja a szója termesztésnek a 1950-es évektől fogva. 2017-ben az amerikai szójatermés körülbelül 59,5 százaléka ment exportra. Ha szétnéz a világban, a növekedés, ami történik, az nem amerikai. A világpiac évente 12-13 millió tonnával növekszik, ami nagyon sok szójababot jelent. Az export piac az, ahol a növekedés történik.
USSEC: Az amerikai szója legnagyobb felvásárlója Kína, de mit gondol, hol lesz a legközelebbi „boom”, növekedés tekintetében?
J.B.: Úgy vélem, a következő nagy ’boom’ Dél-Ázsiában lesz. Most éppen ezt látjuk Bangladesben es Pakisztánban is. De szerintem hosszú távon Indiában lesz igazi növekedés. Néhányan azt gondolják, hogy India lakossága már most nagyobb, mint Kínáé, és bizonyára ez még nőni is fog a jövőben. Ha elkezd nőni az egy főre jutó jövedelem, jóval több állati fehérjét akarnak majd fogyasztani és ezt szójabab importálásával tudják majd fedezni. Nem fogják tudni maguk előállítani. Valószínűleg soha nem fog India olyan mértékben fejlődni, mint Kína, de fejlődni fog.
USSEC: Hogyan jellemezné az amerikai szójabab iránti jelenlegi keresletet?
J.B.: Most jó a kereslet a szójabab iránt. Annak ellenére, hogy a támogatások más növények termesztését preferálják, a szójatermesztés folyamatosan növekszik. A világpiacon a szójabab iránti kereslet százalékosan jóval gyorsabban nő, mint a kukoricáé, búzáé, a gyapoté vagy a rizsé. Ha a világgazdaság növekszik, ha nő a népesség, lesz kereslet a szójabab iránt és mi vagyunk az egyik legjobb termesztő hely a világon.
USSEC: Minek tulajdonítható az, hogy az amerikai szójatermesztő farmerek nagy mennyiségű, egészséges szóját képesek évről évre előállítani?
J.B.: A világ egyik legjobb minőségű talaja van nálunk. Többnyire rendkívül kedvező az időjárás az egész tenyészidőszakban. Hideg telünk van, ami segít a kártevők és betegségek elleni védekezésben. Ezzel szemben például a brazil farmereknek vannak problémáik. A talajuk borzasztó. A telük nem hideg, így bármilyen kártevő vagy betegség, ami jelen van a betakarításnál, jelen van a vetésnél is. Az amerikai infrastruktúra olyan, hogy a szóját hatékonyan el tudjuk juttatni a folyókhoz, onnan pedig le a kikötőkhöz. Brazíliában 1.200 mérföldön át kamionokon fuvarozzák a szójababot. Nekünk van termesztés technológiánk, az egyetemeink és a kutató központjaink pedig kiváló munkát végeznek. A mi növénytermesztőink képesek kihasználni mindezeket. Ráadásul léteznek felügyeleti törvények a szövetségi kormány részéről, így a külföldi vevők bizalommal vásárolhatnak tőlünk.
USSEC: Milyen típusú szolgáltatásokat nyújt az USSEC az amerikai szóját vásárló külföldieknek?
J.B.: USSEC segíti a vevőket azzal, hogy takarmány formulákat tanít nekik, szójabab olaj finomítással kapcsolatos ismeretekkel gazdagítja őket, növényvédelmi tanácsokat ad, baromfi és sertés genetikai felvilágosítást végez. Összehozza őket iparági szakértőkkel. Ahogy ezek a cégek fejődnek, olyan dolgokat akarnak megtanulni, mint például a kockázatkezelés; hogy hogyan tudnak minőségi árut előállítani. Ezen felül, ha problémájuk akad a szójabab szállítással, fordulhatnak az USSEC-hez és az USSEC segít megoldást találni a problémájukra. Mindez hosszútávon tiszteletet es bizalmat biztosít irántunk. USSEC független, nem árul semmit és ezért megbíznak bennünk.
USSEC: Valamilyen végszó a világ szójakeresletéről?
J.B.: A világ szójabab kereslete napjainkig csaknem kétszer olyan gyorsan nőtt, mint a kukoricáé. Körülbelül négyszer olyan gyorsan, mint a búzáé. Mindig gyorsabban fog nőni, ha fejlesztjük a technológiánkat. Ma még nem létezik a szójának helyettesítője az állati takarmányokban és a növényi olajban.