Csipkézőbogarak
– Csillagfürt csipkézőbogár (Sitona griseus)
– Sávos csipkézőbogár (Sitona lineatus)
– Szőrös csipkézőbogár (Sitona hispidulus)
Az ormányosbogár-félék családjába tartoznak, ezek az egész Magyarország területén elterjedt rovarok. A csillagfürt csipkézőbogár fő tápnövénye a csillagfürt, de a sávos és szőrös csipkézőbogarak polifág kártevők, csillagfürtöt csak esetenként, inkább a szóját, borsót és lucernát károsítják jobban. Elsősorban a frissen kikelt, szikleveles csíranövényen okozhatnak gondot, azok leveleit karéjosan rágják a csipkézőbogár imágói. Később a leveleken jellegzetes U-alakú csipkéző rágást fedezhetünk fel. Elsősorban száraz tavaszon veszélyesek, amikor a kelés nagyon elhúzódik. Amint a csillagfürt eléri a kettő-négy lombleveles állapotot, onnantól kezdve már nem jelentenek rá veszélyt a csipkézőbogarak. A bogarak a keserű csillagfürtöt előnyben részesítik az édessel szemben. A korai vetésű, egészséges állomány hamar kinövi az okozott kárt. A második rajzás júliusban esedékes, de akkor már nem okoznak érdemleges károkat. Megelőzés szempontjából fontos, hogy betartsuk a megfelelő vetésforgót, optimális időpontban végezzük a vetést. Szükség esetén kémiai védekezést tudunk ellenük alkalmazni, különféle rovarölő szerekkel, az imágók tavaszi megjelenésekor.
Fekete bükköny-levéltetű (Aphis craccivora)
Országszerte gyakori, évente több nemzedék is kifejlődik. Megjelenésük és kártételük nagyban függ az adott évjárattól. Meleg, párás idő kedvez nekik, olyankor akár robbanásszerű felszaporodást produkálhatnak néhány nap leforgása alatt. Szinte kizárólag a sárgavirágú édes csillagfürtöt károsítja. Szívogató kártételük mellett jelentős szerepük van a vírusok terjesztésében is. A rovarok a növény vegetatív és generatív részein is szívogatnak. Kártételük révén a leveleket szívogatva, azok hervadnak, satnyulnak, akár be is sodródnak. Súlyos esetben virágeldobás, gyenge hüvely- és magképződés következik be, de akár még a növény fejlődése is leállhat. Szükség esetén kémiai védekezést tudunk eszközölni, különböző rovarölő készítményekkel.
Csillagfürt légy (Chortophila funesta)
Fésűslábú viráglégy (Delia platura)
A két fajnak hasonló a kártétele. Leginkább a késői vetésű csillagfürtön fordulnak elő. Az imágók a petéiket a csíranövényre rakják. A kikelt nyüvek a sziklevélben, a főgyökérben és a szárban szabálytalan alakú járatokat rágnak, amikben barna ürülékük is megtalálható. A fiatal növények a kártétel következtében fonnyadnak és elszáradhatnak. Megelőzés módja, az optimális időben elvégzett vetés. Gazdasági károkozásuk többnyire jelentéktelen.