Vetési tanácsok hüvelyes kultúrákhoz
A hüvelyesek a tenyészidőszak elején nem igazán kompetitívek, és minden egyes növény esetében meg van határozva az optimális növénysűrűség. A hüvelyesek sikeres vetésének első lépése a kívánt növénysűrűség alapján a vetési arányok beállítása és a vetőgép kalibrálása a tényleges vetőmagméret alapján. Vegye figyelembe azokat a tényezőket, amelyek csökkenthetik a kelést és ennek megfelelően igazítsa ki a vetési arányokat: talajhőmérséklet, vetőmag minősége, környezeti feltételek, elérhető nedvesség és talajtípus.
Az érzékeny vetőmagokat (pl. hüvelyeseket) óvatosan kezelje, mivel a maghéj sérülésre hajlamos – a hengerek/görgők teljes és lassú üzemmódban működjenek, és a pneumatikus vetőgépeknél ügyeljen a ventilátorok fordulatszámára. Végezzen vetőmagkezelést, ha a vetőmag magas fokú betegséget mutat, a vetőmag mechanikai sérülés jeleit mutatja, vagy az előrejelzések szerint nedves, hűvös idő várható, ami késleltetheti a kelést. A kabuli csicseriborsót mindenképp vetőmagkezelésnek kell alávetni, különben a kelés nem lesz megfelelő. A rovarkártevők ellen alkalmazott vetőmagkezelések a borsó esetében azokon a területeken fontosak, ahol magas a borsó levélbolha megjelenésének kockázata.
A vetési időpontoknak az 1. táblázatban leírtak szerint az optimális csírázáshoz ajánlott talajhőmérsékletet kell figyelembe venniük. Fontos a vetésmélység is, mivel a nagyobb magvú hüvelyeseket jellemzően mélyebbre lehet vetni, mint a kisebbeket. Ha a talajnedvesség a vetés idején nagyon kedvező, nincs értelme mélyebbre vetni.